Neden İngiltere ?

İngiltere, Avrupa’da iş kurmak, finanse etmek ve büyütmek için ideal bir yer halinedir. Forbes’a göre, Birleşik Krallık Avrupa’nın en iş dostu ortamına sahip ülkesidir.

Birleşik Krallık, dünya genelinde en yenilikçi ülkelerden biri olarak öne çıkıyor ve Google, Facebook, Amazon, Coca-Cola gibi dev şirketlerin Avrupa genel merkezi olarak tercih ediliyor. 2017'de yaklaşık 590.000 yeni işletmenin kurulduğu ülke, girişimcilik ruhu ve iş dostu ortamıyla tanınıyor. Forbes'a göre, Birleşik Krallık Avrupa'nın en iş dostu ortamına sahip ülkesi. Ar-Ge harcamalarının yarısından fazlası yabancı şirketler tarafından yapılıyor, çünkü Birleşik Krallık yenilikçi projelere mali destek ve vergi teşvikleri sağlıyor.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, yatırımcılara vergi indirimleri sunan girişim sermayesi programlarından yararlanabilir ve bu sayede Birleşik Krallık, Avrupa'da iş kurmak, finanse etmek ve büyütmek için ideal bir yer haline gelir. Ar-Ge harcamaları için vergi kredisi, Birleşik Krallık'taki projelere yatırım yapan şirketlere %230'a varan teşvikler sunar.

Yatırım Bölgeleri:

Birleşik Krallık genelinde yatırım ve yenilik merkezleri oluşturuluyor. Bu bölgeler, işinizi büyütmek için vergi avantajları ve planlama, altyapı, yenilik ve beceri desteği gibi fırsatlar sunar. Bu bölgeler, gelişmiş üretim, yaşam bilimleri, yeşil endüstriler, dijital ve teknoloji ile yaratıcı endüstriler gibi öncelikli sektörlere odaklanacak.

Vergi ve Teşvikler:

Birleşik Krallık’ta şeffaf ve tutarlı uygulanan tek bir şirket vergisi bulunur. İngiltere'de yerleşik her şirket, kârı üzerinden kurumlar vergisi ödemek zorundadır. Yurt dışı merkezli bir şirketin İngiltere'de şubesi varsa, buradaki kârı üzerinden de vergi ödemesi gerekir. Mevcut kurumlar vergisi oranı %25 olup, G7 ülkeleri arasındaki en düşük orandır. Ayrıca, İngiltere’de yerleşik şirketlerin başka ülkelere temettü ödemeleri durumunda stopaj vergisi uygulanmaz.

Vergi İndirimleri ve Teşvikler:

Birleşik Krallık, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesini desteklemek için cazip girişim sermayesi programları sunar. Enterprise Investment Scheme (EIS) ve Venture Capital Trusts (VCT), İngiltere’deki küçük işletmelere yatırım yapacak bireylere vergi indirimleri sağlar. Ar-Ge yatırımlarını teşvik eden etkili teşvikler de bulunmaktadır, örneğin Ar-Ge Harcama Vergi Kredisi. Ayrıca, Patent Box ile İngiltere’de patentlenen buluşlardan elde edilen kârlara %10 oranında kurumlar vergisi uygulanır.

Konumlar:

İngiltere'de sekiz, İskoçya ve Galler’de ikişer ve Kuzey İrlanda’da bir olmak üzere toplamda 13 Yatırım Bölgesi kurulması planlanıyor.

İngiltere’nin Yetenek ve İş Gücü:

Birleşik Krallık, kültür, spor, eğlence, gıda, tasarım ve teknoloji alanlarındaki yetenek ve girişimcilik ruhuyla küresel ölçekte etki yaratıyor. İş gücü, Avrupa’nın en kalifiye iş gücü olup, küresel çapta ilk 10’da yer alıyor. İngiltere'nin dünya çapında tanınan yükseköğretim sistemi, iş odaklı çıraklık programları ve ek eğitim sistemi, işletmelerin erişebileceği büyük, yetenekli ve çeşitli bir iş gücü sunar. Hükümet, bu Parlamento süresince beceri sistemini geliştirmek için ek 3.8 milyar sterlin yatırım yapmıştır.

Adil Vergi Sistemi:

Birleşik Krallık'ta hukuk sistemi saygı görmektedir. Vergi sistemi adil olup, vergi ödemeleri beklenir. Ülke, tüm uluslararası vergi standartlarına uymakta ve vergi kaçakçılığına karşı OECD ile işbirliği yapmaktadır.