Amazon Fba Vat hakkında

 

Bu konuda sayfalarca yazılabilir. Mümkün olduğunca kısa şekilde aktaralım.

Verdiğimiz bilgilerin yalnızca bilgilendirme amaçlı olduğunu ve profesyonel bir hukuki veya mali danışmanlık yerine geçmediğini belirtmekte fayda var:

Tek cümle ile:  Amazon’da FBA yapıyorsanız ve Türkiye’de yaşıyorsanız VAT’a kayıt olmanız şart.

Backdating director ataması yapanları duyuyoruz. Bu zaten başlı başına problemli bir harekettir. 3-4 yıl önce kurulmuş bir şirkete ilk kurulduğu tarihten itibaren direktör ataması yapıp bunun şirketin geçmiş yıllarında ödemediği vergilere kefaret olacağını düşünmeleri yanılgıdır. Vergiden kaçınmak maksadıyla yapacağınız backdating işlemi yasal değildir, önünde sonunda vergi dairesi tarafından karşınıza çıkartılır maalesef. Bunu yapanlar farkında olmadan şirketler evinin kurallarında director’s good faith olarak geçen, şirket sahibinin iyi niyetli olduğuna dair inancını kötü niyetle kullanmaktan farklı bir şey yapmıyorlar.

Yani, mevcuttaki bir şirkete yapılan atama neticesinde geri açılan hesap sahiplerinin de rahat etmemesi lazım çünkü ticarete ilk başladıklarında UK direktörleri yoktu ve vergisini ödemeden bir kazanç elde ettiler. Bunu vergi dairesi sizden ilk denetimde isteyebilir.  

Size alternatif yöntemlerle blokenizi çözüp vatsiz şekilde ticaret yapacağınızı söyleyenler konuyu tam bilmiyordur. Çünkü sadece gov.uk netp sayfası okunarak çözülecek bir mevzu değil açıkçası, daha etraflıca düşünülmeli.

Biz amazon hesabınızı sorunsuz açabilmeniz için gerekli altyapıyı benzersiz ofis adresi ve vat başvurusu dahil şekilde yapıyoruz. Bizden ya da düzgün açılış yapacak (vat vs kaydıyla birlikte) bir yerle çalışmanız hayrınıza olur kanaatindeyiz.

Hayırlı satışlar dileriz.

https://www.gov.uk/hmrc-internal-manuals/vat-registration-manual/vatreg37150

https://www.gov.uk/government/publications/vat-notice-7001-should-i-be-registered-for-vat/vat-notice-7001-should-i-be-registered-for-vat